Web Paradise

Poradnik internetowy

Opowieść o kredytach frankowych

Opowieść o kredytach frankowych

„Banksterzy” wpisują się w popularny charakter polskiego kina. Obok filmów typu „Kler”, „Drogówka” czy „Botoks”, poruszają temat który jest niewątpliwie bardzo ważny społecznie, a jednocześnie czynią to w lekkiej i przyjemnej formie.

Tło społeczne w filmie “Banksterzy”

W „Kler” oskarżonymi byli księża oraz cały kościół katolicki. W „Botoks” – system farmaceutyczny i służba zdrowia. „Banksterzy” to film gdzie pod pręgierz zawleczony został system bankowy i jego przedstawiciele. Film nawiązuje do kredytów frankowych które były tak chętnie udzielane przez banki jeszcze do niedawna. Pokazuje ten system od wewnątrz i z perspektywy dwóch stron – banków które zarabiają krocie na swoich klientach oraz samych frankowiczów, którzy wpadają we frankową pułapkę i tracą – często oszczędności całego życia. Reżyser którym jest Marcin Ziembiński nie ukrywa po której stronie się opowiada. „Funkcjonariusze” banku bez skrupułów wciskają swoim klientom instrumenty finansowe o których wiedzą, że są niekorzystne. Adam (Tomasz Karolak) namawia swoich klientów na ryzykowne inwestycje z pełną świadomość, że ryzykuje ich pieniędzmi na korzyść banku. W tym filmie system bankowy jest przedstawiony wręcz jako mafia, która pasożytuje na społeczeństwie.

Fabuła filmu “Banksterzy”

Głównymi bohaterami jest Mateusz – w tej roli Marcin Królikowski oraz Artur (Rafał Zawirucha) to dwaj ambitni świeżo upieczeni przedsiębiorcy, którzy marzą o zwyczajnym życiu. Stabilnych zarobkach, dobrej pracy i swojej własnej firmie. Jak większość zakładających firmę na przeszkodzie ich planom stoi brak pieniędzy. Zwracają się zatem do GoBanku, aby uzyskać kredyt na rozruch nowej działalności. Ta szansa okazuje się być dla nich zapowiedzią katastrofy. Wszystko dlatego, że szef banku właśnie wpadł na pomysł, „wciskania” klientom nowych instrumentów finansowych, które są korzystne dla banku, ale wyjątkowo groźne dla kredytobiorców. Podpisanie umowy, to pierwszy krok do katastrofy dla Mateusza i Artura. Potem jest tylko gorzej, a reżyser pokazuje nam bezwzględność sektora bankowego i bezbronność jego klientów. W tym filmie wszystko jest od początku oczywiste, co oczywiście nie znaczy, że film na tym cierpi. „Banksterzy”, to kasta żerująca na naszych marzeniach, ambicjach i chęci zwykłego życia. Klienci banku to ofiary tej bezwzględności, ludzie którzy zostają postawieni pod ścianą i kiedy wyczerpują im się możliwości zgodne z prawem i ich etyką, muszą sięgnąć po radykalne środki, aby ratować siebie i swoją rodzinę. Od pierwszej do ostatniej minuty reżyser prowadzi nas jasną ścieżką dobra i zła, stosując wszelkie możliwe zabiegi, aby podkreślić charakter postaci. To prosta, ale jednocześnie przejmująca i wciągająca opowieść.

„Alfa” – główni bohaterowie filmu
Poprzedni wpis „Alfa” – główni bohaterowie filmu
Następny wpis Polsat News za darmo