Web Paradise

Poradnik internetowy

Jaka jest przyszłość telewizji online?

Jaka jest przyszłość telewizji online?

Czy rozwiązania internetowe mają szansę wyprzeć telewizję? Jakie są plusy i minusy korzystania z serwisów VOD?

Coraz gorsza kondycja klasycznych telewizji kablowych

Praktycznie od początku XXI można zaobserwować spadek zainteresowania konwencjonalną telewizją satelitarną. Z roku na rok ma ona coraz mniej widzów, znacząco traci na popularności. Ma to związek z gwałtownym i drapieżnym rozwojem wszelkiego rodzaju technologii informatycznych. Jedną z takich technologii jest właśnie sieć internet. Obecni przedsiębiorcy internetowi prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które miałyby przyciągnąć standardowego widza telewizji kablowej. Nowe usługi mają zachęcić coraz większe grono klientów. Czy uda się im w całości zagarnąć rynek klasycznej telewizji kablowej?

Co oferuje nam internet w XXI wieku?

Niektóre z kanałów telewizyjnych rozpoczęły swoją działalność w internecie, jednak czy to wystarczy, żeby utrzymać widza? Na płaszczyźnie internetowej rywalizacja wydaje się być jeszcze bardziej zacięta niż w eterze. W celu przyciągnięcia nowych klientów i zaspokojenia potrzeb obecnych widzów dystrybutorzy umożliwiają korzystanie z szeregu nowatorskich usług dostępnych tylko przez sieć. Jedną z nich jest właśnie usługa VOD filmy. Jednak czy wszyscy wiemy, co oznacza to pojęcie?

O co chodzi z tym całym VOD? Co to za usługi?

Termin VOD odnosi się do całości usług związanych ze świadczeniem treści na życzenie, głównie filmowych, seriali czy programów telewizyjnych. W języku angielskim akronim rozwija się właśnie do „Video On Demand”, co na język polski można przetłumaczyć jako „(usługi) wideo na żądanie”. Rozwój sieci umożliwił wzniesienie tego rodzaju działalności na zupełnie nowy, wyższy poziom. Internet nie tylko dał możliwość ulepszenia obecnych rozwiązań, ale także utorował drogę na pojawienie się zupełnie innowacyjnych i unikatowych jeśli chodzi o Video On Demand. Producenci stają przed zupełnie nowymi wyzwaniami, a widzowie mogą tylko zacierać ręce w oczekiwaniu na nowinki.

Jak skorzystać z usług Video On Demand?

Do korzystania z dogodności telewizji internetowej wystarczy tylko posiadanie urządzenia z możliwością podłączenia się do sieci internet. Wszystkie sprzęty dodatkowe, na przykład dekoder czy talerz satelitarny montowany do ściany, są zbędne. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednią dedykowaną aplikację na telefon, a twój smartfon z powodzeniem posłuży jako „odbiornik”. Z powodzeniem możesz też oglądać telewizję na swoim komputerze osobistym czy wreszcie telewizorem z systemem smart tv. Jak widać, nie jest potrzebna żadna dodatkowa infrastruktura, wystarczy Ci sprzęt, który już posiadasz!

Pełna kontrola nad tym co oglądasz

Dzięki usługom Video On Demand to Ty decydujesz, co w aktualnej chwili chcesz oglądać. Masz ochotę się pośmiać, to włączasz komedię, chcesz obejrzeć coś co dobrze znasz, to włączasz swój ulubiony film. Na VOD, np. IPLII filmy i seriale masz w zasięgu ręki i nie musisz być zależny od ramówki programów klasycznych telewizji kablowych. Wreszcie nie jesteś skazany na mozolne „skakanie po kanałach”, bo wystarczy, że znajdziesz odpowiednią produkcję w internecie, gdzie treści są dostępne przez całą dobę, o każdej porze dnia i nocy. Twoja swoboda nie kończy się jednak tylko na wyborze treści!

Swoboda miejsca oglądania

Dzięki temu, że do korzystania z usług Video On Demand wystarczy Ci dowolne urządzenie z dostępem do internetu, telewizję internetową możesz zabrać ze sobą w każde miejsce. Bo czy w obecnych czasach nie rozstajemy się, na przykład ze swoimi telefonami komórkowymi? Czy w dłuższą podróż nie zabieramy laptopa? Urządzenia elektroniczne aktualnie są naszym nieodłącznym elementem życia, a wszędzie gdzie się pojawiają tam, możemy mieć dostęp do telewizji internetowej.

Czy telewizja internetowa to przyszłość?

Bez wątpienia platformy telewizji internetowych to technologie, które będą najprężniej rozwijały się w ciągu następnych kilkunastu lat. Ma to związek z coraz większym apetytem i wymaganiami widzów, które rosną z dnia na dzień. W usługach VOD seriale i filmy są dostępne od razu, bez zbędnego czekania i reklam co jest kluczowe dla obecnego konsumenta. Dodajmy do tego szeroką bazę treści i nikogo nie powinno dziwić, że serwisy streamingowe wypierają klasyczną telewizję.

Czy oglądanie filmów na platformie VOD jest legalne? Jakie możliwości zapewniają tego typu serwisy?
Poprzedni wpis Czy oglądanie filmów na platformie VOD jest legalne? Jakie możliwości zapewniają tego typu serwisy?
Mroczne sekrety w serialu “Znaki”. Dwa sezony dostępne w telewizji internetowej
Następny wpis Mroczne sekrety w serialu “Znaki”. Dwa sezony dostępne w telewizji internetowej