Web Paradise

Poradnik internetowy

Czy oglądanie filmów na platformie VOD jest legalne? Jakie możliwości zapewniają tego typu serwisy?

Czy oglądanie filmów na platformie VOD jest legalne? Jakie możliwości zapewniają tego typu serwisy?

Serwisy VOD pozwalają oglądać w dowolnym czasie i miejscu filmy oraz seriale, w tym najnowsze produkcje filmowe i telewizyjne. Jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne, które nie wymaga nawet posiadania w mieszkaniu telewizora. W artykule opisujemy działanie platform VOD, a także sposób korzystania z nich. Odpowiadamy ponadto na pytanie, czy udostępniane materiały są w pełni legalne.

VOD – definicja pojęcia 

VOD to usługa świadczona przez platformy telewizji internetowej, która jest znana jako „video na życzenie” czy „video na żądanie”. Umożliwia każdemu użytkownikowi oglądanie materiałów w dowolnym czasie i miejscu. Nie trzeba więc dostosowywać swojego czasu względem narzuconej ramówki telewizyjnej. W celu oglądania filmu można wykorzystać różne urządzenia z dostępem do internetu, takie jak m.in. tablet, smartfon, komputer, Smart TV czy konsola do gier. Transmisja przebiega z użyciem technologii strumieniowej.  

Korzystając z platformy VOD, filmy i seriale można wielokrotnie wstrzymywać, a następnie wznawiać od momentu pauzy. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dokończyć oglądanie w późniejszym czasie. Istnieje również możliwość wyświetlania nagrania bez reklam, na co pozwala np. platforma IPLA. Jest to rozwiązanie warte rozważenia zwłaszcza przez te osoby, które denerwuje przerywanie seansu w środku najbardziej emocjonujących scen. 

Jak wygodnie oglądać materiały na platformie VOD? 

Na platformach VOD seriale i filmy są dostępne zarówno w wersji bezpłatnej, jak i wymagającej wniesienia opłaty. Za darmo można oglądać najczęściej starsze produkcje, podczas gdy najnowsze hity kinowe i telewizyjne są płatne. Aby odszukać w serwisie interesujący nas materiał, można skorzystać z udostępnionej wyszukiwarki. W odpowiednim polu należy wpisać np. tytuł filmu, nazwisko reżysera czy aktora występującego w roli głównej. Odszukiwanie materiałów ułatwi także ich przypisanie do określonych kategorii ze względu na rodzaj filmu, np. sensacyjny, przygodowy, horror czy komedia. 

Uzyskanie dostępu do płatnych nagrań wymaga opłacenia kodu dostępu, dzięki któremu możemy wypożyczyć film czy odcinek serialu. Po jego wprowadzeniu odliczany jest określony czas, w którym należy obejrzeć materiał – zazwyczaj będzie to, w zależności od wybranej platformy, od 12 do 48 godzin. Jeżeli chcemy odtworzyć film kilkukrotnie lub oglądać go z przerwami, wtedy najlepiej skorzystać z oferty serwisu IPLA, gdzie transmisja jest aktywna przez pełne dwie doby. Można więc stwierdzić, że platformy „video na życzenie” działają w analogiczny sposób jak stacjonarne wypożyczalnie DVD. Nie otrzymujemy jednak filmu na fizycznym nośniku, lecz płacimy za możliwość jego oglądania z poziomu przeglądarki internetowej lub zainstalowanej na urządzeniu aplikacji. 

Aby filmy i seriale mogły być odtwarzane w wysokiej jakości, niezbędne jest dysponowanie szybkim oraz stabilnym połączeniem internetowym. Wpływ na sposób odbioru mogą mieć również parametry poszczególnych podzespołów urządzenia, a zwłaszcza karty dźwiękowej, graficznej oraz procesora. Transmisję najlepiej oglądać na dużym ekranie – np. telewizora lub monitora. W tym celu można połączyć oba urządzenia w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Wśród możliwych do zastosowania opcji jest posłużenie się kablem HDMI, przejściówką lub przystawką telewizyjna. Posiadacze nowych telewizorów Smart TV mają także możliwość oglądania filmów na dużym ekranie, dzięki skorzystaniu z technologii Wi-Fi Direct. 

Czy oglądanie filmów w serwisie VOD jest legalne? 

Popularne i działające od wielu lat platformy VOD, takie jak np. IPLA, działają w sposób pełni legalny. Posiadają prawa do udostępniania materiałów, które cechują się wysoką jakością obrazu oraz dźwięku. W sieci możemy jednak trafić również na takie serwisy, które funkcjonują w nielegalny sposób. Wprowadzają użytkowników w błąd, wyłudzając od nich poufne dane osobowe. Nakłaniają również do wysłania SMS-a, obiecując dostarczenie kodu dostępu w wiadomości zwrotnej. W rzeczywistości narażamy się w ten sposób najczęściej na uruchomienie płatnej subskrypcji, która nie ma nic wspólnego z usługą VOD.

Komedia romantyczna „Jak poślubić milionera” dostępna legalnie online
Poprzedni wpis Komedia romantyczna „Jak poślubić milionera” dostępna legalnie online
Jaka jest przyszłość telewizji online?
Następny wpis Jaka jest przyszłość telewizji online?